Umysł
Joga w jednym ze swoich znaczeń to “zjednoczenie umysłu, ciała i ducha”. Dzięki temu korzystnie wpływa nie tylko na duchową transformację, lecz także na radzenie sobie ze stresem.
Stres jest jedną z głównych przyczyn wielu chorób, takich jak: nadciśnienia, zakrzepów, wrzodów oraz wszelkiego rodzaju bóli i niepokojów. Praktyka jogi może okazać się najskuteczniejszą metodą w walce ze stresem, ponieważ ułatwia osiągnięcie równowagi emocjonalnej, pogłębia świadomość ciała i oddechu, usuwa zbędne napięcia, relaksuje.
Emocje
Praktyka jogi, wycisza system nerwowy, czego efektem jest zwiększona stabilność emocjonalna. Emocje są podstawowym elementem naszego ” bycia „, ale często nie potrafimy zrozumieć ich prawdziwego znaczenia i lekceważymy ich faktyczny przekaz. Joga daje nam wiele narzędzi, których możemy użyć, aby odkryć i oczyścić głęboko skrywane w nas emocje, pozostawiając nas rozluźnionych i wolnych.
Ciało fizyczne
Podczas praktyki jogi, przybieramy konkretne pozycje ciała, czyli asany, które są doskonałym sposobem na rozciągnięcie ciała i rozluźnienie napiętych mięśni. Wzmacnia się kręgosłup i zwiększa zakres ruchów. Sprawność ciała fizycznego, przekłada się na większą pewność siebie, świadomość swojego ciała oraz jego możliwości. Praktyki oddechowe (pranayama) sprzyjają relaksowi i koncentracji, wpływają na dotlenienie organizmu i poprawę pracy płuc.
Joga pomaga leczyć nadciśnienie tętnicze, oraz obniża poziom kortyzolu we krwi (hormonu stresu). Mamy lepsze samopoczucie, a co ciekawe, joga nie tylko wycisza, ale i dodaje energii!
Ciało subtelne
Istotą wszystkich ćwiczeń jogi, jest przepływ życiowej energii, zwanej praną . Prana to subtelna energia, odżywiająca ciało i umysł. Różne praktyki oddechowe pobudzają przepływ prany, przez co rewitalizują cały system nerwowy.
Pranayama – uczy kontroli oddechu – a za jego pomocą kontroli umysłu. Oddech i umysł są zawsze bardzo połączone. Poprzez uregulowanie oddechu nie tylko zwiększamy przyjmowaną ilość tlenu i energii witalnej (prany), ale też poprawiamy koncentrację. Koncentracja jest wstępem do medytacji– praktyki prowadzącej do głębokiego spokoju wewnętrznego.